Skip to Main Content
AIM NORTH Logo
 

Staff Directory

Leadership/Central Office
Lorraine Hocker: Executive Director, ext 2030
Ofelia Navarro: Deputy Director, ext 2500
Khadija Darr: Chief Financial Officer, ext 2010
Aaron Broeski: Director of PH, ext 1800
Lefran Elgezdi: Director of HR, ext 2210
Jennifer Ferguson: Director of HVC Ops, ext 1205
Heidi Semenek: Director of FSS, ext 2260
Jeff Zimmermann: Director of IT, ext 2070

Support/Central Office
Valerie Rogers: Executive Secretary, ext 2630
Lashawn Jones: Receptionist, ext 2300
Valeria Figueroa: Operations Admin Assistant, ext 2490
Travis Lee: Procurement Coordinator, ext 2680

Accounting/Central Office
CFO: Khadija Darr, ext 2010
Jackie Petritis: Accounting Specialist, ext 2600
Jesse Kwidd: Accounting Specialist (temp), ext 2701
Mimi Soto: Purchasing & Billing Specialist, ext 1442

HCV/HQS
Director: Jennifer Ferguson, ext 1205
Gerald Cole: HCV Program Supervisor, ext 1203
Demond Anderson: Manager of HQS, ext 2530
Justin Chrispell: HQS Specialist, ext 2440
Jean Headley: HQS Specialist, ext 1208
Matt Ivantic: HQS Specialist, ext 2470
James Jensen: HQS Specialist, ext 2510
Solomon Jones: HQS Specialist, ext 2580

HCV Interim/QC Review
Eileen Rich: Cert Specialist, ext 1206

HCV Team 1: (Beach Park, Russell, Wadsworth, Waukegan, Winthrop Harbor, Zion)
Elena Albarran:(A-I) Cert Specialist, ext 2570
Brandon Caldwell:(J-S) Cert Specialist, ext 2420

Renee Grider: (T-Z) Lead Cert Specialist, ext 1204
Laquitta Fayne: HCV Support, ext 2460

HCV Team 2: (Antioch, Fox Lake, Hainesville, Ingleside, Lake Villa, Lindenhurst, Long Lake, Park City, Round Lake(s), Spring Grove)
Juana Mondragon:(A-K) Cert Specialist, ext 2050
Fredeswinda Sagum:(L-Z) Cert Specialist, ext 2330
Catherine Coyne: HCV Support, ext 1200

HCV Team 3: (Barrington, Buffalo Grove, Deerfield, Gages Lake, Grayslake, Gurnee, Highland Park, Highwood, Island Lake, Lakemoor, Lake Bluff, Lake Forest, Lake Zurich, Libertyville, Mettawa, Mundelein, Prairie View, Third Lake, Vernon Hills, Volo, Wauconda, Wildwood)

Robert Woodson:(A-K) Cert Specialist, ext 2050
Paula White:(L-Z) Cert Specialist, ext 2550
Laquitta Fayne: HCV Support, ext 2460

Special Programs: 

Katy Holter: (PBV) Cert Specialist, ext 2560

HCV/PBV Intake/Waiting List: 

Daisy Rodriguez: Cert Specialist, ext 2240

Portability: 

Tema Navarro: Spec Prgms/Portability Specialist, ext 2700

Collections:
Julie Otto: Income Verification Specialist, ext 2310

Family Self Sufficiency/ FUP:
Director: Heidi Semenek, ext 2260
Joe Maiello: Supportive Housing Mgr, ext 2230
Yanitza Montemayor:(A-G) FSS Specialist, ext 2160
Felipe Cortez:(H-O) FSS Specialist, ext 2020

Jelena Milunovic:(P-Z) FSS Specialist, ext 2520

Housing Counseling: 
Liz Werning: Housing Counselor, ext 2060

Public Housing:

AMP 2 & 4 and WARREN MANOR
Brian Snook: Property Manager, ext 1701

AMP 2 & 4 and SHILOH TOWERS
Rich Jeswani: Property Manager

AMP 3 & 5 and BEACH HAVEN TOWERS
Cara Steffens: Assistant PM, ext 1700

AMP 3 & 5 and ORCHARD/MILLVIEW MANOR
Lisa Spong: Property Manager

KUESTER MANOR (Wauconda)
Danita Ward: Residential Services Coordinator, ext 1500

HAWLEY MANOR (Grayslake)
Alecia Boddie: Residential Social Services, ext 1422